četvrtak, 26. veljače 2015.

Bovin je prva privatna makedonska vinarija. Osnovana je 1998. godine, u slavnom tikveškom vinogorju. Ispočetka su grožđe otkupljivali od kooperanata, ali su uvidjeli da neće tako dobiti vina kakva žele, „s dušom“. Pa su počeli saditi vlastito trsje, danas imaju oko 70 ha vinograda. Većinom su na nadmorskoj visini od 210 do 260 metara, ali imaju i jedan ekskluzivni vinograd na 700 m! Štoviše, tamo je loza stara oko 50 godina, pa je jasno da otamo dobivaju i posebno vino – pod imenom My Way - i prodaju ga po 150 eura!
Prosječno proizvedu godišnje 1,2 milijuna litara, odnosno 1,5 milijuna boca; počeli su sa 100.000 litara. Uzgajaju i sangiovese, tempranillo i petit verdot!
Imaju čak 40 etiketa (!?) raznih svojih vina, bijelih i crnih, među kojima su i autohtoni muškat temjanika, sveprisutni chardonnay i, uzdanica, vranac. Uz npr. cabernet sauvignon i merlot, spravljene izdvojeno i u kupažama, posebnu pozornost pridaju vrancu, proglašavajući ga regionalnom autohtonom sortom (iako mu je zavičaj, znamo, oko Imotskog).  
Neumorni Gastronomadi – u prvom planu Zoran Šimunić i Robert Ripli – upriličili su u svom klubu kušanje nekoliko Bovinovih perjanica, praćenih njihovim delicijama na tanjuru. Vina su predstavili Kostadin Kitanov, jedan od direktora zaduženih za izvoz (vina prodaju na svim kontinentima, čak i u Africi) te enolog Boris Nečev. Pripovijedao je kako su iz vinarije izbacili sva suvremena, uobičajena tehnološka pomagala, u svim je segmentima ručni rad, dakako i u berbi, u kojoj sudjeluje 50-ak berača. Zbog podneblja berbu počinju već u 4 sata ujutro, i traje samo do 7.30, nakon toga slijedi prerada koja završava već  u 9 h. Iznenađujuće, maceracija (crnih) sorti traje samo dva dana. Ali, rabe selekcionirane, ne autohtone kvasce. Uglavnom su sva vina u inoksu, a poneka crna i u baricima, ali od makedonskog hrasta – uvidjeli smo da je najbolji proizvod od lokalnih sastojaka, kaže Nečev.
Još jedan vrijedan podatak: vranca uzgoje oko 12 tona na hektaru, iako to bujno grožđe daje i dvostruko više.     
Na prezentaciji kod Gastronomada kušali smo chardonnay (sa čak 15 % alkohola, ali ipak zaobljen, skladan), domorodnu im muškat temjaniku, potom cabernet sauvignon (po mom ukusu još premlad), vranec, pa kupažu Aleksandar (cabernet sauvignon, merlot i vranac) – njihovo, opravdano, najprodavanije vino, onda Imperator, višu kategoriju vranca (Nečev tvrdi da uberu samo jedan grozd po trsu!), doista najbolje sada kušano Bovinovo vino. My Way, za kraj, mješavinu vranca i kratošije, i sami oglašavaju kao – lijek! Iz malog je vinograda na 700 metara n/v, vino nastaje postupkom passito, prosušivanjem grožđa.

Gastronomadi su se, po običaju, iskazali sljubljivanjem svojih delicija s tim vinima: uz ostalo s paštetom od kokoši, pa kuhanom nadimljenom šunkom, sotiranim gljivama i na kraju tagliattelom od odležanog ramsteka s dodacima; ramstek je dozrijevao rekordnih 50 dana u posebnoj komori. (snimio Rene Karaman)

Zagorska su vina u hrvatskom vrhu!
Malo tko u Zagrebu zna za Klub Zagoraca, štoviše za udrugu Zagorje u mom srcu…Sjedište im je u Palmotićevoj 31, a iz te je Udruge ponikao prije godinu dana  Klub kojem je na čelu Franjo Sinković. Cilj im je promidžba Hrvatskog zagorja u svim područjima, od kazališnih predstava do enogastro prezentacija.
Pa su se tako odlučili jednom mjesečno predstavljati sezonski tipično zagorsko jelo i vina koja ga prate…Nekolicina zagorskih vinara u samom su vrhu hrvatske vinske produkcije: Bodren, Vuglec, Bolfan, Petrač…Podsjetimo -  Boris Drenški – Bodren osvojio je 20-ak najprestižnijih svjetskih odličja – Decantorovih! Također, predstavlja se i jedan ugostitelj.

Na nedavnoj prezentaciji

bio je to Božo Huzak, vlasnik „Ribiča“ u V. Trgovišću. U „zagorskoj“ su kuhinji spravljeni bunceki (sad im je sezona) na nekoliko načina, to je bila tema događanja, a pratila su ih primjerena vina. Već prvo, Vuglecov Baronial pokazao je da  se u Zagorju mogu kušati neki od naših najboljih pjenušaca…Boris Vuglec i Tomislav Bolfan osobno su predstavili svoja vrsna vina a točena su i vina podruma Petrač. Za sljedeći put najavljeni su vrhunski predikati B. Drenškog koji je također nazočio ovoj priredbi. Odazov je bio doista šarolik; uključio se i japanski veleposlanik Keiji Ide, te slikari V. Kuliš i B. Milenković . (Snimio Marko Čolić)
Novi nastavak ocjenjivanja vina s hrvatskog tržišta u drugoj godini akcije Vinske zvijezde:
LEGOVINA MALVAZIJA, 2013.
Ob. Legović, Kaštelir
Alkohol 13 %, cijena 43,90 kn
Fino svježe vino soldnog tijela. Cvjetni miris, medno orašasti okus, ugodne kiseline.
Gro-prom ***







KAPISTRAN CRNI, 2013.
Iločki podrumi, Ilok
Alkohol 12,5 %, cijena 35 kn
Jednostavno ali živahno vino. Voćni miris i okus, meko.
Vrutak ***













POŠIP KORTA KATARINA, 2013.
Korta Katarina, Orebić
Alkohol 13 %, cijena 149,50 kn
Složeno, puno vino s dosta živosti. Naglašena aroma drveta.
Miva Galerija vina














FRANKOVKA DIKA, 2012.
Feravino, Feričanci
Alkohol 14,1 %, cijena 40 kn
Pomalo tvrdo, neskladno. Tanično, trpko.
Vrutak














LEGENDA: bodovna granica za odličja: srebro *** od 85 do 89,9 bodova; zlato **** od 90 do 94,9; veliko zlato *****od 95 do 98,9 Velika zvijezda od 99 do 100 bodova. Vino s odličnim odnosom cijene i kakvoće J
Ocjene nisu nikada sponzorirane, potpuno su neovisne. Ocjenjuje stručni žiri u kojem su enolozi, vinari, znanstvenici, ugostitelji, sommelieri, vinski trgovci, specijalizirani novinari…i to vina s hrvatskog tržišta, iz maloprodaje, domaća i uvozna, metodom do 100 bodova, anonimno. Ne ocjenjuje se sorta, niti regija, o uzorcima se zna samo godina berbe i kategorija prema  ostatku šećera. Žiri zasjeda javno, u ugostiteljskim objektima. Ocjenu nižu od srebrne medalje ne objavljujemo; dajemo i kratak, zajednički opis vina. Cijene vrijede na dan ocjenjivanja.
ŽIRI: Ocjenjivano je u hotelu Sheraton. U žiriju su bili Martina Krauthaker Grgić, vinarka i enologinja, enolog i vinar dr. Leo Gracin, Ivica Kordić, sommelier i ugostitelj, Tomislav Tuđen, vinski trgovac, te organizatori, Vito Andrić, Ivo Kozarčanin i Željko Suhadolnik.  Vina je točio Velimir Košćak.



srijeda, 25. veljače 2015.

Ružičasti tjedan u restoranima uoči Pink Daya: Od 1. do 6. ožujka u 30-ak restorana održat će se Tjedan ružičastih jelovnika. Uvod je to u Pink Day, 3. međunarodni festival ružičastih vina, kojeg u Mimari 7. ožujka, tradicionalno uoči Dana žena,  organizira Udruga WOW (Žene i vino). 
Na ružičastim jelovnicima bit će primjerena jela po 100 kn; to je humanitarna akcija Darujmo ružičasti život, za Forum Europa Donna Hrvatska u borbi protiv karcinoma dojke i za kupnju uređaja za intraoperativno zračenje.  U restoranima postavit će se slikovitu „Le Prase kasicu-prasicu“ (na slici) u koju će gosti moći donirati novca koliko mogu i žele. U Zagrebu su među ostalima to restorani Apetit City, Bistro Apetit, Agava, Bistro Karlo, Le Bistro u Esplanadi, Pauza, Pizzeria O'Hara itd, Mon Ami u V. Gorici, u Zagorju Vuglec Breg, i dr. O svemu su novinare na konferenciji u Mimari upoznale voditeljice akcije, na čelu sa Sanjom Muzaferijom i Marijom Vukelić, te dr. Vesna Ramljak. (snimio J. Frangen)

Na samom Festivalu degustirat će se brojna domaća i strana ružičasta vina, mirna i pjenušava, te ekstra djevičanska maslinova ulja. Najavljeno je 70-ak vinara sa 100 vina i 12 maslinara. Prvi put u nas na radionici moći će se kušati i neka, dosad nekušana, francuska rose vina, koja će predstaviti ugledna enologinja L. Berlemont.
Ružičasti tjedan u restoranima uoči Pink Daya: Od 1. do 6. ožujka u 30-ak restorana održat će se Tjedan ružičastih jelovnika. Uvod je to u Pink Day, 3. međunarodni festival ružičastih vina, kojeg u Mimari 7. ožujka, tradicionalno uoči Dana žena,  organizira Udruga WOW (Žene i vino). 
Na ružičastim jelovnicima bit će primjerena jela po 100 kn; to je humanitarna akcija Darujmo ružičasti život, za Forum Europa Donna Hrvatska u borbi protiv karcinoma dojke i za kupnju uređaja za intraoperativno zračenje.  U restoranima postavit će se slikovitu „Le Prase kasicu-prasicu“ u koju će gosti moći donirati novca koliko mogu i žele. U Zagrebu su među ostalima to restorani Apetit City, Bistro Apetit, Agava, Bistro Karlo, Le Bistro u Esplanadi, Pauza, Pizzeria O'Hara itd, Mon Ami u V. Gorici, u Zagorju Vuglec Breg, i dr. O svemu su novinare na konferenciji u Mimari upoznale voditeljice akcije, na čelu sa Sanjom Muzaferijom i Marijom Vukelić, te dr. Vesna Ramljak.

Na samom Festivalu degustirat će se brojna domaća i strana ružičasta vina, mirna i pjenušava, te ekstra djevičanska maslinova ulja. Najavljeno je 70-ak vinara sa 100 vina i 12 maslinara. Prvi put u nas na radionici moći će se kušati i neka, dosad nekušana, francuska rose vina, koja će predstaviti ugledna enologinja L. Berlemont.

petak, 20. veljače 2015.


Znanost izabrala najbolje kraljevine: Još 2003. počeo je projekt klonske selekcije kraljevine, najvažnije autohtone vinske sorte Prigorja. Proveo ga je zagrebački Agronomski fakultet, na čelu s profesorom Edijem Maletićem i ekipom suradnika. Financirala ga je Zagrebačka županija, uz potporu grada Sv. Ivan Zelina i tamošnjih vinogradara.
Sveobuhvatan je to i dugotrajan  postupak – traje od 15 do 18 godina – kojem je najvažniji segment dokazati gospodarsku učinkovitost tog zahtjevnog posla. Iz nekoliko vinograda, od 15.000 trsova,  izabrano je 192 najboljih, od kojih se dalje širi nasad popularne kraljevine. Počelo je u vinogradima obitelji Stjepana Puheleka, pa  Stjepana Jareca; potom su najbolji cjepovi posađeni kod Željka Kosa. Zanimljivo je da je mlađa kćerka, Ivana Puhelek, enologinja, sada asistentica na Fakultetu i priprema doktorsku disertaciju o tom projektu.
Projekt je, pred brojnim gostima i vinarima, u Sv. I. Zelini predstavio dr. Maletić, uz nazočnost župana  Stjepana Kožića i povjerenika Vlade za Grad Siniše Čurle. Degustirana su tri prva vina od četiri najbolja klona napravljena iz minimalnih količina grožđa (20 do 50 kg) minivinifikacijom u fakultetskom pokušalištu Jazbina. Počela je proizvodnja tog službeno certificiranog sadnog materijala, sadnice se razmnožavaju u rasadniku i „ubuduće možemo očekivati vrijedno i raritetno vino za EU tržište“, rekao je Maletić. Jer, kraljevina daje lagana i svježa vina, koja su sada posvuda popularna, a svijet također traži originalne, domorodne sorte i vina od njih.
Kraljevina je tipična baš za Prigorje, za zelinsko područje, nema je baš puno u drugim vinogorjima. Ona je druga u projektu klonskih selekcija, počelo se sa škrletom, dosad je obuhvaćeno 12 sorata, od žlahtine do pošipa.

Na slici su I. Puhelek i E. Maletić na prezentaciji projekta (snimila Silvija Munda). 

četvrtak, 19. veljače 2015.

Novi nastavak ocjenjivanja vina s hrvatskog tržišta u drugoj godini akcije Vinske zvijezde.

GRAŠEVINA MIRAZ, 2013.
Feravino, Feričanci
Alkohol 12,5 %, cijena 65 kn
Izražen voćni miris. Skladno, dugo traje u ustima.
Vrutak ***








SANTA DIGNA CARMENERE, 2012.
M. Torres, Čile
Alkohol 14 %, cijena 105 kn
Puno, gusto, bogato. Skladno, moćno, dotjerano. Paprika,  crna čokolada.
Vinotrade ***

PRIJE 6009 GODINA, 2011.
I. Duboković, Jelsa
Alkohol 14,7 %, cijena 167 kn
Živo, moćno. Kupina, tamna čokolada.
Gro-prom














ŽLAHTINA TOLJANIĆ, 2014.
Pz Gospoja, Vrbnik
Alkohol 11 %, cijena 37,90 kn
Svježe, skladno, pitko, pomalo tanko. Aperitiv, uz lakša riblja jela.
Gro-prom













LEGENDA: bodovna granica za odličja: srebro *** od 85 do 89,9 bodova; zlato **** od 90 do 94,9; veliko zlato *****od 95 do 98,9 Velika zvijezda od 99 do 100 bodova. Vino s odličnim odnosom cijene i kakvoće J
Ocjene nisu nikada sponzorirane, potpuno su neovisne. Ocjenjuje stručni žiri u kojem su enolozi, vinari, znanstvenici, ugostitelji, sommelieri, vinski trgovci, specijalizirani novinari…i to vina s hrvatskog tržišta, domaća i uvozna, metodom do 100 bodova, anonimno. Ne ocjenjuje se sorta, niti regija, o uzorcima se zna samo godina berbe i kategorija prema  ostatku šećera. Žiri zasjeda javno, u ugostiteljskim objektima. Ocjenu nižu od srebrne medalje ne objavljujemo; dajemo i kratak, zajednički opis vina. Cijene vrijede na dan ocjenjivanja.
ŽIRI: Ocjenjivano je u hotelu Sheraton. U žiriju su bili Martina Krauthaker Grgić, vinarka i enologinja, enolog i vinar dr. Leo Gracin, Ivica Kordić, sommelier i ugostitelj, Tomislav Tuđen, vinski trgovac, te organizatori, Vito Andrić, Ivo Kozarčanin i Željko Suhadolnik.  Vina je točio Velimir Košćak.










četvrtak, 12. veljače 2015.

Novi nastavak ocjenjivanja vina s hrvatskog tržišta u drugoj godini akcije Vinske zvijezde.

POŠIP KRALJEVSKI VINOGRADI, 2013.

Kraljevski vinogradi d.o.o., Petrčane
Alkohol 13 %, cijena 85 kn

Živo, puno, snažno, ponešto oporo.

Kušaonica vinarije ***







FRANKOVKA MIRAZ, 2009.
Feravino, Feričanci
Alkohol 13,7 %, cijena 65 kn

Bogat miris tamnog voća. Puno, jako, ali fali sklada i elegancije.

Vrutak














GRAŠEVINA DIKA, 2013.

Feravino, Feričanci
Alkohol 12,5 %, cijena 40 kn

Naglašena kiselost. Svježe, nježan miris, puno, mineralno. Kratko.

Vrutak














ŠEMBER CHARDONNAY, 2013.

Ob. Šember, Pavlovčani
Alkohol 13 %, cijena 80 kn

Pitko, kompleksno, bogato. Dobar, pun okus.

Bornstein














LEGENDA: bodovna granica za odličja: srebro *** od 85 do 89,9 bodova; zlato **** od 90 do 94,9; veliko zlato *****od 95 do 98,9 Velika zvijezda od 99 do 100 bodova. Vino s odličnim odnosom cijene i kakvoće J
Ocjene nisu nikada sponzorirane, potpuno su neovisne. Ocjenjuje stručni žiri u kojem su enolozi, vinari, znanstvenici, ugostitelji, sommelieri, vinski trgovci, specijalizirani novinari…i to vina s hrvatskog tržišta, domaća i uvozna, metodom do 100 bodova, anonimno. Ne ocjenjuje se sorta, niti regija, o uzorcima se zna samo godina berbe i kategorija prema  ostatku šećera. Žiri zasjeda javno, u ugostiteljskim objektima. Ocjenu nižu od srebrne medalje ne objavljujemo; dajemo i kratak, zajednički opis vina. Cijene vrijede na dan ocjenjivanja.
ŽIRI: Ocjenjivano je u hotelu Sheraton. U žiriju su bili Martina Krauthaker Grgić, vinarka i enologinja, enolog i vinar dr. Leo Gracin, Ivica Kordić, sommelier i ugostitelj, Tomislav Tuđen, vinski trgovac, te organizatori, Vito Andrić, Ivo Kozarčanin i Željko Suhadolnik.  Vina je točio Velimir Košćak.









utorak, 10. veljače 2015.

Premijera novih malvazija, graševina i pošipa u Esplanadi
U svom četvrtom izdanju „en primeur“ kušanje mladih malvazija, graševina i pošipa iz berbe 2014. dokazalo je da je taj događaj prerastao u velik, i komercijalno ozbiljan vinski skup. Tradicionalno u hotelu Esplanade upriličili su ga, po francuskom uzoru, udruge Vinistra, Graševina Croatica i Vino . Bila je to prigoda da se već sada razabere kakve je rezultate polučila lanjska berba i da se počinju sklapati prvi komercijalni poslovi.
Dalmacije
Nastupilo je čak 75 vinara, tako da su se uz glavnu Smaragdnu dvoranu okupili i u dvije pokrajnje dvorane. Najviše je bilo istarskih vinara – čak 46; nove malvazije i obilježja lanjske berbe predstavio je sommelier Sandi Paris. Godina je bila za sve vinogradare teška, s mnogo kiše a malo sunca, pa se u podrumu valjalo svojski potruditi. I  - dobili smo pitke, svježe malvazije, s nešto manje alkohola nego prijašnjih godina, no to im je vrlina. Predsjednik Udruge Vinistra Nikola Benvenuti ističe da je ovakva manifestacija (koju je Vinistra i pokrenula)korisna i vinarima i profesionalcima vezanim uz vino. Svjedoči o tome i velik broj posjetitelja, njih više stotina u nekoliko sati trajanja priredbe.
S graševinama se predstavilo 17 vinara, članova udruge Graševina Croatica, mahom iz Slavonije, Baranje i Podunavlja. Njen predsjednik, vinar i enolog Vlado Krauthaker podsjetio je da je i tamo godina bila klimatski vrlo teška, s mnogo kiše, a najviše su bili pogođeni vinari koji se bave ekološkom proizvodnjom.  No graševina je kao sorta otporna, a vina će biti laganija, s manje alkohola i svježija, rekao je.

Iz Dalmacije se pojavilo 12 vinara i vinarija, no ponajmanje je bilo – pošipa?! Dominirali su plavci, bilo je i podosta rosea, ponešto babića. Predsjednik njihove Udruge Ivica Kovačević  kaže da je 2014. bila klimatski najteža u posljednjih 50 godina. Vina će biti laganija, svježija, pitkija, a uostalom to tržište i traži.

četvrtak, 5. veljače 2015.

Nastavak nove serije druge godine akcije Vinske zvijezde.  Ocjene nisu nikada sponzorirane, potpuno su neovisne. Ocjenjuje stručni žiri u kojem su enolozi, vinari, znanstvenici, ugostitelji, sommelieri, vinski trgovci, specijalizirani novinari…i to vina s hrvatskog tržišta, domaća i uvozna, metodom do 100 bodova, anonimno. Ne ocjenjuje se sorta, niti regija, o uzorcima se zna samo godina berbe i kategorija prema  ostatku šećera. Žiri zasjeda javno, u ugostiteljskim objektima. Ocjenu nižu od srebrne medalje ne objavljujemo; dajemo i kratak, zajednički opis vina. Cijene vrijede na dan ocjenjivanja.
ŠEMBER RAJNSKI RIZLING, 2012.
Ob. Šember, Pavlovčani
Alkohol 12,5 %, cijena 70 kn
Svježe, elegantni lagani petrolejski štih, otmjeno. Pitko. Uz masnije meso.
Bornstein ***













FRANKOVKA MIRAZ, 2009.
Feravino, Feričanci
Alkohol 13,7 %, cijena 65 kn
Bogat miris tamnog voća. Još ima živosti. Jako, puno, ali nema sklada, elegancije.  
Vrutak













DINGAČ VICELIĆ, 2012.
M. Vicelić, Pelješac
Alkohol 14,3 %, cijena 139,50 kn
Tanini strše. Puno, toplo. Pričekati da se uskladi.
Miva














CRLJENAK, 2013.
Kraljevski vinogradi d.o.o., Petrčane, Zadar
Alkohol 13,5 %, cijena 90 kn
Sladunjavo, bez profila, tanično, čudan kiselkasti miris.
Kušaonica vinarije














LEGENDA: bodovna granica za odličja: srebro *** od 85 do 89,9 bodova; zlato **** od 90 do 94,9; veliko zlato *****od 95 do 98,9 Velika zvijezda od 99 do 100 bodova. Vino s odličnim odnosom cijene i kakvoće J
ŽIRI: Ocjenjivano je u hotelu Sheraton. U žiriju su bili Martina Krauthaker Grgić, vinarka i enologinja, enolog i vinar dr. Leo Gracin, Ivica Kordić, sommelier i ugostitelj, Tomislav Tuđen, vinski trgovac, te organizatori, Vito Andrić, Ivo Kozarčanin i Željko Suhadolnik.  Vina je točio Velimir Košćak.