utorak, 19. prosinca 2017.



Velikom feštom proslavljen je ovog utorka rođendan, 20. obljetnica akcije Suncokret ruralnog turizma Hrvatske, Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“. Pokretač i šefica ovog projekta iznimno značajnog za kontinentalni, ruralni a time i ukupni hrvatski turizam je Dijana Katica. U hotelu Academia u Tkalčićevoj dodijeljene su ovom prigodom tradicionalne nagrade u niz kategorija. Glavni gost, uz niz dužnosnika, saborskih zastupnika itd. bio je ministar turizma Gari Cappelli, izaslanik premijera Plenkovića.
Najboljima su uručene zlatne, srebrne, brončane plakete i posebna priznanja u sedam kategorija, a dodijeljena su i dva priznanja za životno djelo Stjepanu Cukoru i dr. sc. Eduardu Kušenu, koji su dio svoje bogate profesionalne karijere posvetili razvoju ruralnih prostora. Na natječaj je do ljeta pristiglo 130 prijava iz 18 županija. U Suncokret ruralnog turizma uključeni su poduzetnici, obrtnici, OPG-i, zadruge, udruge iz cijele Hrvatske kao i jedinice područne i lokalne samouprave te turističke zajednice.
Činjenica je da je 92 posto Hrvatske ruralno, stoga to područje zaslužuje našu posebnu pažnju, promociju, prijateljstvo i suradnju, jer turizam je emocija, priča i poruka o identitetu, a identitet je skup različitosti. Ruralni turizam počeo se razvijati još 1996., donošenjem Pravilnika o pružanju ugostiteljskih usluga na seljačkim domaćinstvima, čime se stvorio okvir i pravnog reguliranja te vrste turizma, istaknula je mr. sc. D. Katica.
Važnost prošlog tjedna donesenog novog Zakona o pružanju usluga u turizmu kojim će se otvoriti vrata turizma za brojne sudionike ruralnih područja istaknuo je ministar Cappelli. Oni od sada usluge aktivnog i pustolovnog turizma mogu pružati i na svojim poljoprivrednim gospodarstvima, uzgajalištima, šumama, lovištima i drugim lokacijama, pa će se moći baviti i robinzonskim turizmom. (snimio T. Smoljanović)
Nagrada Suncokret ruralnog turizma dodjeljuje se u sedam kategorija:
za Turistička seljačka gospodarstva: zlatna povelja OPG BARBARIĆ, ILOK i SELJAČKO DOMAĆINSTVO SVETI JURE, UNEŠIĆ;  Poduzetnici u ruralnom turizmu: zlatna povelja SUNČANO SELO JAGNJEDOVEC;   Projekti u ruralnom turizmu: zlatna povelja VOĆIN - ČUDESNA SAKRALNO-KULTURNO-TURISTIČKA DESTINACIJA U RURALNOM PODRUČJU;  Ruralno-turističke manifestacije: MEĐUNARODNI SAJAM "S KLOBASICOM U EU", SVETI PETAR U ŠUMI;  Tradicijska ruralna gastronomija: KUĆA DIDA TUNJE, OPRISAVCI;  Vinski turizam: VINARIJA SVIJETLI DVORI, KARANAC;  Hrvatski otočni proizvod i proizvodi s oznakama zemljopisnog podrijetla: zlatna povelja OBRT LIPA, PRVIĆ ŠEPURINE i OPG MATIJEVIĆ, SUZA; srebrna povelja OPG KUĆA VINA IVAN KATUNAR, VRBNIK.



subota, 16. prosinca 2017.



Vinske zvijezde još ne posustaju…ovoga puta, upriličeno je ocjenjivanje ponajboljih hrvatskih pjenušaca nastalih klasičnom metodom, u organizaciji Ive Kozarčanina. Prigodno, uoči blagdana, u slavnom restoranu Trilogija kod Kamenitih vrata okupila se komisija da bi ocijenila čak 29 pjenušaca iz raznih hrvatskih vinskih regija. 
Ne vjerujem da je žiri bio prestrog, ali malo je bilo zlatnih odličja, onih iznad toga nimalo…S druge strane, veseli da se sve više vinara odlučuje na tu zahtjevnu proizvodnju, i to u svim  regijama, od tradicionalnog Međimurja do Dalmacije. 
Zlato, u rangu četiri Vinske zvijezde, dobili su Bolfanov CENTURION brut nature zero dosage (13 %), ANITA brut Željko Kos (12,5%), MISAL PRESTIGE  extra brut Peršurić, (12,5 %), MISAL BLANC de NOIR brut Peršurić (12,1 %) i ROSE TOMAC brut (13 %). Evo i kraćih opisa:
Centurion – miris voća i brioša, plemenite odležane note. Fino perla, puno tijelo, kompleksan.
Anita – elegantan, skladan pjenušac, fino perla. Dopadljiv, živ i izražajan okus, pitak.
Misal prestige – ambiciozan, svjež i skladan. Tercijarni bouquet, miriše i po začinskom bilju. Užitan  u svako doba.
Misal blanc – bogata aromatika, žuto voće, cvijeće, brioši, u okusu svjež, uravnotežen, puna su ga usta.   
Rose Tomac – odlično, raskošno, zrelo vino, izražena svježina. Fino perla, okus dugo traje.

Srebrna odličja dijele BRUT nature Korak, Diplomat extra brut Tomac, Pavel 2013. brut Šember, Misal blanc de blanc 2010. brut nature Peršurić, Šember rose brut,Three Stars brut Jagunić, Rose brut nature Korak, Rosula rose brut Ž. Kos i Stina brut nature  JAKO-VINO. (Snimke Julio Frangen)   
PRAVILNIK: Ocjene za Vinske zvijezde nisu nikada sponzorirane, potpuno su neovisne. Ocjenjuje stručni žiri u kojem su enolozi, vinari, znanstvenici, ugostitelji, sommelieri, vinski trgovci, specijalizirani novinari…Žiri zasjeda javno, u ugostiteljskim objektima.
LEGENDA: bodovna granica za odličja: srebro *** od 85 do 89,9 bodova; zlato **** od 90 do 94,9; veliko zlato *****od 95 do 98,9 Velika zvijezda od 99 do 100 bodova.
ŽIRI:  Žiri je zasjedao u restoranu Trilogija a uz organizatore Ivu Kozarčanina i Željka Suhadolnika ocjenjivači  su bili Ivana Valić, Jelena Šimić Valentić, Ivan Dropuljić, Mario Meštrović i Vito Andrić. Točio je sommelier Krešo Šesnić.

nedjelja, 10. prosinca 2017.



Nisam ni znao da u Sloveniji ima 200 privatnih, registriranih proizvođača pjenušaca (penin, kako to oni kažu). Čuo sam taj podatak od legendarnog Janeza Isteniča, koji je sa svojom obitelji ove subote, 9. 12., organizirao prvi festival privatnih proizvođača pjenušaca u svojoj vinariji u Staroj Vasi, blizu Bizeljskog. Nekad popularnom izletištu Zagrepčana, blizu Klanjca, a i Zagoraca…
Isteniči, pioniri privatnog šampanjskog biznisa još davnih godina u tadašnjoj Jugoslaviji, s velikom slavom i uspjehom, već nakon prvih koraka potkraj 60-ih, vizionarski i smjelo zakoračili su u posve novo vinsko područje u nas tada. Dogodine će proslaviti pola stoljeća proizvodnje te plemenite kapljice. Sada su, u svojoj posebno uređenoj velikoj prostoriji na vrhu vinarije, upriličili okupljanje vinara s raznih slovenskih vinorodnih područja, od slovenske Istre, uz granicu, pa s Brda, do susjedne nam Kostanjevice na Krki i do Ptuja i Haloza…dakako i do svojih susjeda, npr. tradicionalnih Pinteriča, Berkoviča iz Orešja…
Impresionirali su pjenušci s dugim, nevjerojatno dugim odležavanjem na kvascima, i po 6 – 7 godina, a posebno oni od autohtonih sorata, kao što su teran, refošk, rebula, malvazija…Pa bilježim i neka imena vinarija vrijedna spominjanja: Borodin iz okolice Kopra ima pjenušac od refoška; Silveri s Brda mješavinu rebule i chardonnaya i to od vrlo rijetke žute rebule, s trsova starih 57 godina – svega je 5 posto te rebule, ostalo su zelene…I Bjana rabi rebulu, i u roseu, miješanu s crnim pinotom. Sanabor ima pjenušce od malvazije i od terana; Vinarstvo Rebula iz okolice Trsta (zanimljiv detalj, ime nije od sorte nego je to prezime obitelji!) također rabe malvaziju, a i domorodnu vitovsku, te teran.  Na kušanje su dali i sjajnu malvaziju iz 2009. koja je bila 7,5 godina na kvascima! Zavec (Haloze) imaju i (rijedak) pjenušac od muškata ottonela, Kunej od frankovke, a Andreju Berkoviču je glavni žuti plavec u kombinaciji sa chardonnayem. Štembergeri svoju Šentjernejsku peninu rade od graševine i kraljevine!
Briljirali su dakako Isteniči s bogatom lepezom i u nas dobro poznatih pjenušaca (favorit je uvijek No 1 – Janez je naime nekad bio golman reprezentacije tadašnje države, otud ime) ali sve je na kraju zasjenio Rose Gourmet iz 2003. (Miha Istenič na Festivalu, na slici Ž. Suhadolnika)

utorak, 5. prosinca 2017.



Tikveš u Kavadarcima najveća je makedonska vinarija; i najstarija, osnovana je 1885. Prije 15 godina promijenili su se vlasnici i počeo je njen preporod i uvođenje značajnih novosti. Iako poznati i prisutni u široj regiji, žele se sada plasirati na svjetsku scenu. Zato pripremaju kupnju vinograda na jugu Francuske, a i u Hrvatskoj, na Pelješcu.
Imaju 1000 hektara vlastitih vinograda i oko 1500 ha od kooperanata. Ovisno o godini (ova je recimo podbacila količinom) naprave od 12 pa skoro i do 20 milijuna litara vina. Slavni enolog Phillipe Cambie postavio je temelje modernoj proizvodnji, od 2010. vinski im je konzultant, potpisuje Tikvešova premium vina. Uzgajaju brojne sorte, internacionalne i domorodne, i crne i bijele, rade 50-ak etiketa. S nekoliko odabranih premium vina mogli su se upoznati gosti na raskošnoj večeri u zagrebačkom hotelu Westin. Događaj je nazvan Tikveš vinsko putovanje – Tikveš Wine Exparience, a vina je predstavljao ugledni Master of Wine Peter McCombie (na slici). 
Uvod u večeru s informacijama o vinariji dao je generalni direktor Radoš Vukićević. 
Ove je godine Tikveš osvojio čak 25 medalja na tri prestižna svjetska ocjenjivanja, od toga od Decantera tri srebra i sedam brončanih odličja. To je samo nastavak sjajnog niza iz prijašnjih godina. Od čuvenog Roberta Parkera crvena Bela Voda dobila je čak 95 bodova, uz još nekoliko visokih ocjena za druga vina.

Počelo je s laganim, pitkim aperitivnim bijelim vinom Alexandria Cuvee white 2017, mješavinom chardonnaya i rizlinga. Slijedilo je već ozbiljno, puno, zaokruženo vino Bela Voda 2016. Ime je toponim, naziv poznatog položaja vinograda; sastoji se od u Makedoniji vrlo popularnog BELANA (ustvari grenacha blanca) i chardonnaya. Na red su došla i crna/crvena vina, prvo u Makedoniji jako prisutan i popularan vranac – Vranec Special Selection 2015, potom Bela Voda red 2015, mješavina (i u Makedoniji  jako prisutnog) plavca malog i vranca. I za kraj, uz slatkiš, poluslatka Temjanika SS 2017 (temjanika je makedonski klon muškata). Dakako, sva su vina pratila slasne i birane delicije iz Westinove kuhinje, kao što su npr. bili  rolada od brancina punjena škampima na zelenom rižotu ili teleći medaljoni na maslacu u umaku od tartufa sa složencem od patlidžana i rajčice. Doista, „putovanje“ vrijedno pamćenja.